APIMEMEOROLOŠKA PROGNOZA ZA SEPTEMBAR 2010.
Prema predviđanjima meteorologa Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, septembar ove godine biće u granicama proseka; sa manje padavina na severozapadu, a više na jugu zemlje.
U Vojvodini, Šumadiji i zapadnoj Srbiji, srednja minimalna temperatura vazduha biće nešto iznad višegodišnjeg proseka, što bi u Beogradu i široj okolini iznosilo jutarnjih oko 14,1º Celzijusove skale. Srednja maksimalna dnevna temperatura vazduha će takođe biti iznad višegodišnjeg proseka i kretaće se oko 24. podeoka.
Padavine, toliko neophodne za medenje poznih medonoša bitnih za prirodno kompletiranje zimnice i podsticaj u stvaranju zimskih pčela, biće u granicama višegodišnjeg proseka, ali ipak za oko litar po kvadratnom metru manje u odnosu na višegodišnji prosek. U Beogradu i široj okolini srednja količina padavina iznosiće oko 54 litara po kvadratnom metru.
Opšte uzev, ako se predviđanja ostvare, ovakvo vreme će pogodovati pčelama i pčelarima jer će dozvoliti da se završe mnogobrojni poslovi započeti prošlog meseca, a nedovršeni usled tropskih vrućina. To znači da će moći da se još jednom provere zalihe hrane i, ako je potrebno, prihranom u većim dozama stanje sanira. Ne treba podsećati da dodavanje aditiva za pčele u hranu veoma povoljno deluje na zajednicu s obzirom na izbalansirani sadržaj ovih preparata.
Slaba društva treba još jednom pregledati da li su zdrava i, ako jesu, pridodati ih jakim. Izbor bolje matice, iz jače ili slabije zajednice, valja prepustiti pčelama, koje sigurno neće pogrešiti. Mada se očekue lagano opadanje temperature, i dalje je neophodno održavati čistim pojilo.
Umereno toplo vreme pogodovaće značajnom umnožavanju osa pa je neophodno postavljati zamke. Kada sa polja počne da nestaje kukuruza, znak je da su pčelinja društva u opasnosti od miševa. Zato na leta košnica treba postaviti češljeve protiv miševa, a pčelari koji koriste žičane matične rešetke mogu ih postaviti na podnjaču i tako rešiti ovaj problem.


Autor: Dejan Kreculj











