IFAJ
Naslovna Agropress Korisne informacije - Agropress Login - Agropress Mapa sajta - Agropress Kontakt - Agropress
AGROPRESS je član Međunarodne federacije novinara koji prate poljoprivredu IFAJ.
NBS: Agrar će uticati na inflaciju



print rss Bookmark and Share
Datum: 19.08.2010.
NBS: Agrar će uticati na inflacijuNBS: Agrar će uticati na inflaciju

Beograd -- Narodna banka Srbije procenjuje da će međugodišnja inflacija, na kraju trećeg tromesečja, biti na višem nivou u odnosu na kraj drugog i iznosiće oko 5,4 odsto.

U avgustovskom izveštaju o inflaciji NBS procenjuje da će cene poljoprivrednih proizvoda u narednim mesecima presudno određivati kretanje inflacije.

Iako se očekuje da će te cene u trećem tromesečju imati sezonski pad, kod te grupe proizvoda postoji najveći rizik odstupanja od projekcije zbog nepovoljnih vremenskih prilika.

I pored toga što je domaća tražnja i dalje veoma niska, u narednom periodu treba očekivati blago povećanje inflatornih pritisaka po osnovu rasta cena hrane, ali i slabljenja dinara i vremenskog kašnjenja u prenosu njegovih efekata na domaće cene.

Na nivou trećeg tromesečja očekuje se inflacija od oko 0,5 odsto po osnovu povećanja cena koje se formiraju slobodno, rasta pojedinih regulisanih cena, ali i po osnovu očekivanog manjeg pada cena poljoprivrednih proizvoda od sezonski uobičajenog.

Kod bazne inflacije očekuje se dalje ubrzanje tromesečnog rasta, imajući u vidu vremensko kašnjenje u prenosu efekata majskog i junskog slabljenja dinara, ali i rast cena inputa u proizvodnji preradjene hrane.

Shodno tome, kod cena hrane u narednom periodu očekuje se povećanje cena ulja, brašna, mlečnih preradjevina, konditorskih proizvoda i pića, dok se kod cena neprehrambenih proizvoda, pre svega usluga, očekuje nešto viši rast u poredjenju s prethodnim tromesečjem.

Kod regulisanih cena NBS očekuje dalje usporavanje tromesečnog rasta. Najveći rast bi trebalo da imaju cene komunalno-stambenih usluga - voda i iznošenje smeća, cigareta, zbog povećanja akciza, i lekova, zbog uskladjivanja sa novim zakonom o lekovima i medicinskim sredstvima.

Kod naftnih derivata ne očekuju se promene cena tokom trećeg tromesečja. Projektovana inflacija za ovu godinu je šest odsto plus minus dva procenta, za 2011. godinu 4,5 plus minus 1,5 odsto, a za 2012. godinu četiri plus minus 1,5 odsto.

17. avgust 2010. | 09:50 | Izvor: Tanjug

Čitanja: 221
Dodaj komentar

Agropress
agropress_logo
KONFERENCIJA:
konferencija
Agropress
PREDSTAVLJAMO:
Dunav osiguranje
Agropress
NAJNOVIJE:
« Prethodna
Sledeća »
Agropress
PREPORUČUJEMO:



Partner

 
Agropress
Kupi fotografiju
Agropress
FOTOGRAFIJA DANA

Ja se ne bojim praznika!

Ja se ne bojim praznika!
opširnije »

Agropress
Izdvajamo video zapis
Video Agrobiznis i obnovljivi izvori energije

Agropress
PREDSTAVLJAMO:
Agropress
Rent For Event
NAJČITANIJE
  • Seminar o ishrani mlečnih krava od 4. do 6. februara na Divčibarama

  • PROIZVODNJA ZDRAVE HRANE U PLASTENICIMA I STAKLENICIMA

  • PROIZVODNJA I POTROŠNJA MALINA U SRBIJI: VOĆE KOJE JEDE RAK!

  • Brusnica isplativija od borovnice! - U Srbiju stižu prve sadnice bobićastog voća ćija je cena danas oko 1.000 dinara za kilogram

  • Forum

  • Agropress
    POČASNI ČLANOVI
    Agropress
    MEJLING LISTA
    Agropress
    VREMENSKA PROGNOZA
    Agropress
    AGROPRESS FACEBOOK
    Agropress na Facebook-u
    Agropress

    www.konji.rs